اخبار ورزشی, تغذیه و سلامت, مقالات ورزشی

عملکرد ورزشی مناسب برای مبتلایان به دیابت

مبتلایان به دیابت برای فعالیت های ورزشی خود باید به نکات مختلفی توجه داشته باشند تا هنگام ورزش با مشکل مواجه نشوند.

به گزارش مجله اونلی اسپرت، شواهد کافی برای این که افراد مبتلا به دیابت با احتمال بیشتری به کووید۱۹ مبتلا می شوند یا خیر وجود ندارد، با این وجود افراد دیابتی در صورت ابتلا به ویروس کرونا ممکن است با مشکلات جدی تری مواجه شوند و علائم شدیدتری از خود نشان دهند و احتمال بروز مشکلات جدی در صورت دیابت کنترل شده، کمتر است.

ابتلا به بیماری های دیگر مانند بیماری های قلبی در کنار دیابت، می تواند باعث تشدید مشکلات ناشی از کرونا شود و عفونت هایی مانند ویروس کرونا باعث افزایش التهاب در افراد مبتلا به دیابت می شود. از طرفی دیگر،  بسیاری از افراد مبتلا به دیابت، از ورزش کردن هراس دارند، زیرا می ترسند دچار افت قند خون شوند، اما با احتیاط و داشتن تغذیه سالم می توان با موفقیت فعالیت ورزشی انجام داد.

مهم ترین نکته این است که از علائم و نشانه های افت قند خون آگاه باشید. ضعف، خستگی، لرز، سردرد، گیجی، گرسنگی و اختلالات بینایی از علائم افت قند خون هستند. سعی کنید علائم را بشناسید و برای آن آماده باشید.

کیمیا معینی افشاری، متخصص پزشکی ورزشی با تهیه این مطلب که از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار مجله اونلی اسپرت قرار گرفته آورده است، افراد مبتلا به دیابت قبل از انجام فعالیت ورزشی باید قند خون خود را اندازه بگیرند و در صورتی که قند خون کمتر از ۷۰ میلی گرم در دسی لیتر بود، فعالیت ورزشی نکرده و ابتدا میان وعده مصرف کنند.

همچنین در صورتی که قند خون بالای ۳۰۰ میلی گرم در دسی لیتر بود، فعالیت ورزشی نداشته باشند و وجود کتون ها را در ادرار بررسی کنند چراکه در صورتی که قند خون بالاتر از ۲۴۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد، کتون ها در ادرار افزایش می یابند، بنابراین در صورتی که در ادرار کتون وجود داشت، ورزش نکنند.

مصرف وعده ها و میان وعده ها بر پایه کربوهیدرات ها یک تا سه ساعت پیش از ورزش، توصیه می شود و همیشه همراه داشتن منابع غذایی حاوی کربوهیدرات مانند آبنبات، میوه خشک مثل کشمش، میوه های تازه یا چوب شور،  مناسب است.

در صورتی که انسولین دریافت می کنند، برای تنظیم دوز مناسب با پزشک خود مشورت کنند و در بسیاری از موارد، مصرف میان وعده ها پیش از ورزش می تواند کمک کننده باشد.

علاوه بر این در صورتی که فعالیت ورزشی بیشتر از یک ساعت به طول می انجامد، حتما برای میان وعده بین تمرین برنامه ریزی داشته باشند و در طول روز (به خصوص روزهای پرمشغله)، شش وعده غذایی کم حجم با تاکید بر کربوهیدرات و فیبر مصرف کرده و از مصرف غذاهای شیرین و پرچرب اجتناب کنند.

افت قند خون ممکن است از چهار تا ۴۸ ساعت بعد از تمرین ورزشی اتفاق بیفتد، بنابراین پایش منظم قند خون و مصرف وعده های غذایی و میان وعده ها نه تنها به تنظیم قند خون و پیشگیری از افت آن بلکه به بازسازی ذخایر گلیکوژن نیز کمک می کند. در نهایت نیز مبتلایان به دیابت همواره برای جلوگیری از کم آبی باید به میزان کافی آب و مایعات مصرف کنند.

Source/منبع

author-avatar

درباره N.Zahedi

من از مسیری دور به اینجا رسیده ام، بعد از سختی ها و لذت هایی فراوان؛ راهنمایانی گران مایه را ملاقات کرده و نکات گران سنگی آموختم؛ اما این ها کافی نیست، باید رفت، باید دید و شنید و چه لذتهای زیادی که در ادامه مسیر منتظر من اند، نقشه بعدی چیست؟! چه کس میداند، استراحت کافیست، فرداها منتظر ملاقات من اند؛ در آن سوی کوه ها...باید رفت...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *