اخبار ورزشی

تولید مکمل‌های ورزشی پرمصرف برپایه نیازهای تغذیه‌ای ورزشکاران در جهاددانشگاهی

مدیر پروژه «تولید مکمل های ورزشی پرمصرف بر پایه نیازهای تغذیه ای ورزشکاران» جهاددانشگاهی اظهار کرد: توسعه دانش فنی ۴ مکمل ورزشی پرمصرف از دسته‌های اصلی مکمل‌ها (مکمل پروتئین وی، کربوپروتئین و مکمل‌های افزایش دهنده وزن، مکمل CLA و مکمل کافئین از دسته چربی سوزها ) در مرحله اول و دو مکمل کراتین و ویت گینر در مرحله دوم از جمله دستاوردها و خروجی مورد انتظار طرح است.

به گزارش مجله اونلی اسپرت، دکتر فرشته حسینی مدیر پروژه “تولید مکمل های ورزشی پرمصرف بر پایه نیازهای تغذیه ای ورزشکاران” و معاون آموزشی و پژوهشی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جهاددانشگاهی خراسان رضوی در آستانه ۱۶ مرداد، سالگرد تشکیل جهاددانشگاهی وضعیت اجرای این پروژه فناورانه توسط جهاددانشگاهی را تشریح کرد و گفت: این طرح از ابتدای سال ۱۳۹۹ در قالب طرح های فناورانه جهاددانشگاهی به طور مشترک با پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی در حال اجرا است.
وی در خصوص طرح “تولید مکمل های ورزشی پرمصرف بر پایه نیازهای تغذیه ای ورزشکاران”، ادامه داد: مکمل‌های غذایی ورزشی ترکیباتی هستند که با هدف رفع کمبودهای غذایی ورزشکاران و یا افزایش کارکرد ورزشی آنان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی تصریح کرد: در چند سال اخیر با توجه بیش از انداره مسئولین، مربیان و ورزشکاران به نتایج رقابت‌های ورزشی، استفاده از انواع مکمل­های ورزشی به منظور بهبود سلامتی و ارتقاء سطح عملکرد ورزشی در بین ورزشکاران افزایش یافته است.
به گفته وی اهمیت روزافزون بهبود شکل ظاهری بدن به وسیله افزایش حجم و توده‌ عضلانی در بین جوانان و حتی نوجوانان، افزایش شیوع مصرف این مکمل ها را در بین افراد عادی سبب شده است.
عضو هیات علمی جهاددانشگاهی خراسان رضوی بیان کرد: در حال ‌حاضر درصد بیشتری از نیاز جامعه ورزشی و غیر ورزشی به مکمل‌های مربوطه از طریق واردات تامین می گردد. همچنین چندین برابر واردات مکمل ها از مسیرهای رسمی و ثبت شده در تعرفه‌های گمرکی، واردات غیر رسمی و قاچاق مکمل ها است که بازار بزرگ مصرف این فراورده‌ها در کشور را تامین می کند. در حال حاضر رقابت در بازار ایران عمدتا معطوف به برندهای خارجی است که با تبلیغات گسترده بازار را تسخیر کرده اند.
دکتر حسینی افزود: متاسفانه همراه با گسترش بازار این فراورده­ها، سوء استفاده و تقلبات مختلف نظیر عرضه نمونه­های بی کیفیت و بدون کارکرد و بعضا آلوده به اجزای دارویی بسیار خطرناک، سلامت جامعه ورزش و سایر مصرف کنندگان این محصولات را مورد تهدید جدی قرار داده است. همچنین با توجه به شرایط تحریم و بالارفتن بیش از حد نرخ دلار سودجویان زیادی به این بازار ورود یافته و سلامت جوانان این مرز و بوم را با خطر جدی مواجه نموده‌اند و با توجه به این دغدغه‌ها، جهاددانشگاهی پیرو اعلام نیاز وزارت ورزش و جوانان تولید مکمل‌های ورزشی سالم را در دستور کار خود قرار داد.
وی توسعه دانش فنی ۴ مکمل ورزشی پرمصرف از دسته‌های اصلی مکمل‌ها،اخذ پروانه ساخت از سازمان غذا و دارو و تولید نیمه صنعتی،ارتقای عملکرد ورزشی و افزایش قدرت رقابت ورزشکاران حرفه‌ای در رقابت‌های بین‌المللی،کاهش آسیب‌های جسمانی ناشی از ورزش حرفه ای در ورزشکاران،کاهش آسیب‌های جسمانی ناشی از مصرف مکمل های آلوده به هورمون ها و داروهای خطرناک در ورزشکاران حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای،رونق تولید محصولات با کیفیت در داخل کشور و ایجاد اشتغال دانش بنیان و رفع نیاز بخشی از جامعه ورزشی کشور به مکمل‌های سالم را از جمله اهداف این طرح فناورانه برشمرد.
به گفته وی، توسعه دانش فنی ۴ مکمل ورزشی پرمصرف از دسته‌های اصلی مکمل‌ها (مکمل پروتئین وی، کربوپروتئین و مکمل‌های افزایش دهنده وزن، مکمل CLA ) و مکمل کافئین از دسته چربی سوزها در مرحله اول و مکمل کراتین و ویت گینر در مرحله دوم از جمله دستاوردها و خروجی مورد انتظار طرح است.
معاون آموزشی و پژوهشی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جهاددانشگاهی خراسان رضوی تولید صنعتی و اخذ مجوزهای بهداشتی فراورده مکمل فوق برای تولید تجاری اخذ پروانه ساخت از سازمان غذا و دارو، رونق تولید محصولات با کیفیت در داخل کشور و ایجاد اشتغال دانش بنیان و رفع نیاز بخشی از جامعه ورزشی کشور به مکمل‌های ورزشی سالم را از دیگر دستاوردها و خروجی مورد انتظار طرح برشمرد.
وی روند کند تهیه برخی مواد اولیه به خاطر شرایط خاص موجود و کم شدن فعالیت برخی واحدهای تولیدی در کشور، وجود تقلبات در برخی مواد اولیه، نوسانات بازار ارز و شرایط تحریم و کندی روند تامین تجهیزات، بوروکراسی زمان بر اخذ مجوزهای محصولات، بازار غیرقانونی توزیع مکمل‌های وارداتی و قاچاق را از مشکلات و موانع پیش رو را این طرح دانست.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی،دکتر حسینی عنوان کرد: بر اساس زمان‌بندی انجام شده ۴ مکمل پرمصرف در نیمه دوم سال جاری و ۲ مکمل دیگر در نیمه اول سال ۱۴۰۱ وارد تولید انبوه و بازار مصرف خواهند شد که در صورت ادامه حمایت‌ها امکان فرمولاسیون و تولید محصولات متنوع تری در این حوزه را داریم.
عضو هیات علمی جهاددانشگاهی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: توان بسیار خوبی در در جهاددانشگاهی و سایر بخش‌های تحقیقاتی برای حل بسیاری از مشکلات و نیازهای کشور داریم. باید به این پتانسیل و توان ملی اعتماد شود و با حمایت از آنها بر مشکلات کشور غلبه نمود. همچنین با تدبیر مسئولین کشور مشکلات حاکم بر پژوهش و تحقیق و نیز تولید محصولات فناورانه مرتفع گردد تا جامعه از نتایج این پروژه‌ها در بازه زمانی کوتاه بهره‌مند گردد.
انتهای پیام

author-avatar

درباره N.Zahedi

من از مسیری دور به اینجا رسیده ام، بعد از سختی ها و لذت هایی فراوان؛ راهنمایانی گران مایه را ملاقات کرده و نکات گران سنگی آموختم؛ اما این ها کافی نیست، باید رفت، باید دید و شنید و چه لذتهای زیادی که در ادامه مسیر منتظر من اند، نقشه بعدی چیست؟! چه کس میداند، استراحت کافیست، فرداها منتظر ملاقات من اند؛ در آن سوی کوه ها...باید رفت...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − 5 =